Kuidas ettevõte saab võrguteenuse kulusid vähendada?

Arno Viirok, Elektrilevi müügispetsialist
09.11.2016
Tänapäeva tööstuslikud elektriseadmed tarbivad nii aktiiv- kui ka reaktiivenergiat. Reaktiivenergia on seega ühtepidi tööstuses kasutatavate seadmete tööks vajalik, kuid teisalt põhjustab võrgus väärtusliku aktiivenergia kadu ehk võrguteenuse osutamiseks klientidele suuremaid kulusid.

Seetõttu teavad ettevõtted, et juhul kui nende reaktiivenergia tarbimine ületab 15 % kogu elektritarbimisest, kajastub see igakuises võrguteenuse arves. Tasuda tuleb nii võrgust võetud kui ka võrku antud reaktiivenergia eest.

Lahendus kulude vähendamisele on ühekordne investeering, mis seisneb reaktiivenergia kompensaatori paigaldamises tarbimiskohta. Seadme soetamise ja paigaldamise kulud tasuvad end ära üldjuhul ühe kuni kolme aastaga, mida saab lugeda erakordselt heaks tasuvusajaks. Seadme elueaks arvestatakse vähemalt viisteist aastat.

Oma kogemusi jagavad kliendid, kes on reaktiivenergia kompensaatorit kasutanud:

Rein Rätsep, Kroonpressi AS haldusjuht:

Oleme kasutanud reaktiivenergia kompenseerimise seadmeid juba alates 1998. aastast ja oleme rahul. Nende seadmete tööaeg on tänaseks läbi ja hetkel on kooskõlastamisel otsus uute seadmete ostuks ja paigaldamiseks. Kulude optimeerimine on ettevõttele oluline - kui uutele turgudele sisenemine ja käibe kasvatamine võimalik ei ole, tuleb otsida kokkuhoiuvõimalusi tootmisest. Kompenseerimisseadmete kasu on olnud energia ja raha kokkuhoid. Meie ettevõtte näitel on seadme soetamise tasuvusaeg poolteist aastat.

Mati Vellik, Selver AS haldusjuht:

Huvi kompenseerimisseadmete „katsetamiseks“ tekkis mõlemalt poolt. Elektrilevi poolt tuli pakkumine pilootprojekti teha ja Selver oli sellega kohe nõus. Koostöö sujus vägagi normaalselt ja mingeid probleeme ei olnud. Tänaseks oleme seadmete kasutamisega algust teinud arvestanud kuni 3 aastase tasuvusajaga.

Ettevõtted, kes soovivad selle asemel, et reaktiivenergia eest võrguettevõttele hüvitist maksta, ise vastavad kompenseerimisseadmed soetada, saavad lisainfot meie kodulehelt. Kui olete täitnud ja edastanud tellimusvormi, jagab Teile põhjalikumat teavet meie suurkliendihaldur.

Tagasi