Uudised

Suurimat hulka tallinlasi elektriga varustav kaablitunnel läbis uuenduskuuri

30.04.2014
Täna võttis Elektrilevi ehitajalt vastu täielikult uuendatud Ida piirkonnalajaama kaablitunneli Lasnamäel. Ligi aasta kestnud ehitustööd maksid 495 000 eurot ja parandasid elektrivarustuskindlust 31 800 Lasnamäe elanikule.

1980ndate keskpaigas ehitatud Ida-nimeline Kivila tänaval asuv piirkonnaalajaam varustab Tallinna alajaamadest suurimat hulka pealinlasi. Lisaks varustab Lasnamäge elektriga veel kolm piirkonnalajaamast Ülemistel, Irus ja Vesse tänaval.

„Pealinnas näeme õhuliine vähe – võrk on viidud maa alla ja rohkemate tehnovõrkude puhul koondatud tunnelitesse. Viimaste aastatega oleme uuendanud neli Tallinna viiest kaablitunnelist,“ ütles Elektrilevi juhatuse liige Jaanus Tiisvend. Tema sõnul on tunnelite ehitamine küll kulukas, kuid hilisemad hooldustööd ja kaablite lisamine seevastu soodsam. “Nii ei sega me linnaliiklust ning puudub vajadus kaeve- ja pinnasetaastamise töödeks,” selgitas Tiisvend.

Mustakivi tee all ja kõrval kulgevas 350-meetrises kaablitunnelis viis ehitustööd läbi peatöövõtja AS Elero. Paigaldati 5,25 kilomeetrit kaableid, taastati tunneli seinad ja kandekonstruktsioonid, uuendati täielikult valgustus-, signalisatsiooni- ja ventilatsioonisüsteemid ning paigaldati tulekahju avastamise süsteem. Tööde tulemusel vähenes elektrikatkestuste oht ja paranes võimekus rikete korral kiiresti reageerida.

Tallinnas jõuab elekter alajaamadest tarbijateni eelkõige maakaablite ja viie suurema kaablitunneli kaudu. Lisaks Lasnamäe Ida tunnelile on Elektrilevi suurimad kaablitunnelid Kristiines Endla tänaval ja kesklinnas Tõnismäel, Estonia puiestee, Narva maantee ja Viru väljaku all.

Elektrilevi on suurim jaotusvõrguettevõte Eesti enam kui 30 võrguettevõtte seas. Toome elektri põhivõrguseadmetest kodude ja ettevõteteni pea kõikjal Eestis, välja arvatud suurematest aladest Läänemaa, Viimsi ja Narva. Elektrilevi haldab ligikaudu 61 000 kilomeetrit elektriliine ja enam kui 22 000 alajaama. 2013. aastal investeerisime võrguteenuse arendamisse 108 miljonit eurot ja 2014. aastal kavandatud investeeringumahuks on 105 miljonit eurot.