Uudised

Elektrilevi on paigaldanud üle 246 000 kaugloetava arvesti

12.06.2014
Tänaseks on võrguettevõtja Elektrilevi koduklientidele paigaldanud üle 246 000 kaugloetava arvesti, millest on kauglugemissüsteemiga ühendatud 103 000. Arvesti paigaldusplaani oma tarbimiskohas näeb klient e-teenindusest Elektrilevi veebis.

“Paigaldame ja ühendame süsteemiga iga kuu 15-20 tuhat arvestit. Tänaseks ei pea iga kuues Elektrilevi klient enam näitu teatama,” selgitas Elektrilevi kauglugemise programmi juht Mait Rahi.

Elektrilevi veebis e-teenindusse logides saab koduklient näha, millal tema tarbimiskohta on arvestivahetus ja kauglugemisele üleviimine planeeritud. Ärikliendile kuvatakse infot alates 20.juunist.

“Kuna arvestivahetus ja kauglugemisele üleviimine ei toimu samal ajal ning paigaldusgraafik on taatlustähtaegade arvestamise tõttu üle Eesti kirju, olime väljakutse ees, kuidas klientide infohuvile vastata. Tekitasime veebi lahenduse, mille kaudu saab paigalduse ja üleviimise aegu konkreetse tarbimiskoha kaupa näha,” ütles Rahi. Tema sõnul on hetkel kvartalitäpsusega plaani näha 2014.aasta lõpuni, kuid sügisest näeb seda juba pikema perioodi peale ette. Samuti tuleb arvestada, et esialgsed tegevuste ajad võivad veel muutuda ja Elektrilevi uuendab plaani jooksvalt.

Võrreldes vana arvestiga on kaugloetava arvesti eripäraks see, et arvesti tuleb kogu aeg hoida vooluvõrgus. Sellisel juhul teab võrguettevõtja, et arvesti on töökorras ja saab edastada infot tarbitud elektrikoguste kohta. Ka suvilast näiteks pikemaks ajaks lahkudes tuleb vool majast välja lülitada mitte peakaitsmest, vaid arvestil olevast lülitist. Nii saab tarbimiskohas voolu sulgeda, aga arvesti ise jääb vooluvõrguga ühendatuks. Erandiks on üksnes elektritööde tegemine, mil ohutuse tagamiseks tuleb vool kaitsmest välja lülitada.

Tulenevalt võrgueeskirjast peavad Eestis kõik elektriarvestid toimima kaugloetavana hiljemalt 2017.aasta algusest. Kui suurtarbijatele saabus elektrinäitude kauglugemine juba 2013.aastaks, siis koduklientidel vahetab Elektrilevi välja ligi 630 000 arvestit nelja aasta jooksul. Projekti maksumus on 94 miljonit eurot.

Tuuli Sokmann
Kommunikatsioonijuht
Tel 5122562