Uudised

Lumi, jäide ja tugevnenud tuul on tekitanud aastalõpu perioodil elektrikatkestusi

30.12.2020

Jõulupühad ja aastavahetuse eelne periood on kujunenud Eesti suurimale võrguettevõttele Elektrilevi töiseks ja väljakutsete rohkeks. Ilmastikuoludest tingituna on perioodil 25.-30. detsember elektrivõrgus fikseeritud ja lahendamist nõudnud 419 rikkelist sündmust.

Foto: Lumised ja jäitunud liinid Kagu-Eestis. Autor: Elektrilevi

„Peamiseks rikete põhjuseks, eriti Kagu-Eestis, on olnud liinidele langenud lumi, mille raskuse all on liinid katkenud. Sellele on kaasa aidanud ka jäine vihm, mis muudab lumekihi liinidel eriliselt koormavaks. Tuule mõju nii suur ei ole, aga esineb ka liinidele langenud puid,“ ütles Elektrilevi juhtimiskeskuse juht Jüri Klaassen.

Ilmateenistuse andmetel puhub täna lõunatuul, rannikul puhanguti kuni 17, saartel kuni 20 m/s. See võib elektrivarustuse toimepidevuse vaatest jätkuvalt murekohti tekitada. Prognooside kohaselt pärastlõunal tuul õnneks nõrgeneb.

Elektrilevi ja partnerite brigaadid püsivad vaatamata aastavahetuse saabumisele täisvalmiduses. Küll võib praegustes oludes rikete likvideerimine tavapärasest rohkem aega võtta, kuna keerukust lisab pehme pinnas. Näiteks jõulupühade ajal Võru- Valga- ja Põlvamaal oli rikete likvideerimisel mitu juhtumit, kus tehnika jäi liinide alla sõites pinnasesse kinni ning vaid vintsi kasutades oli võimalik vajalikud mehhanismid õigesse töökohta saada. See tähendab olulist ajakulu.

Elektrilevi ja partnerid teevad kõik endast oleneva, et rikked saaks võimalikult kiirelt likvideeritud. Perioodil 25.-30. detsember kogesid voolukatkestust 21 645 klienti, neist 99-protsendile taastus elektrivarustuse vähem kui 16 tunni jooksul, suurele osale veelgi kiiremini. Aga mõistagi on iga voolukatkestus häiriv, olgu või lühiajaline.

Vabandame võimalike ebamugavuste eest ning palume mõistvat suhtumist. Tahame võimalikult kiirelt lahendada iga kliendi mure, aga paraku võivad tööd keerulistes oludes kujuneda ajamahukaks.

Operatiivset ülevaadet rikete seisust saab vaadata Elektrilevi katkestuste kaardilt.