Ettevõttest
Oleme Eesti suurim võrguettevõte. Elektrilevi on elektrifitseerimise selgroog, pakume kõigile taskukohase hinnaga kvaliteetset võrguteenust. Meie töö tulemusena muutub elektrivõrguteenus järjest töökindlamaks.
Katame elektrivõrguga 95% Eestist
Toome elektri kohale pea kõikidele eestimaalastele. Elektrilevil on üle 533 000 elektrivõrguteenuse kliendi. Elektrivarustuse tagamiseks hooldame ja uuendame 63 000 kilomeetrit elektriliine ning 25 300 alajaama üle terve Eesti. Meie võrgupiirkonda ei kuulu suurematest aladest vaid Narva ja selle ümbrus, kus võrguteenust pakub teine jaotusvõrguettevõte. Alates juulist 2021 omandas Elektrilevi Imatra Elektri. Kuni ühendamiseni pakub oma piirkonnas võrguteenust jätkuvalt Imatra Elekter.

Elektrilevi lubadused
Toome võrgu sinuni
Suurima võrguettevõtjana hooldame ja arendame tervet Eestit katvaid võrke.
Arendame tulevikulahendusi
Pikaajalise kogemuse ja professionaalsete töötajatega loome ühiskonnale targa võrgu.
Oleme partneriks ja nõuandjaks
Oleme hooliv partner ning loome mugavaid e-lahendusi, et muuta keeruline lihtsaks.
Investeeringud
Kavandame võrgu arengut mitmekümneks aastaks ja teeme elektrivarustuse järjepidevuse tagamiseks regulaarselt investeeringuid. Investeerimisotsuste alusena kasutame kaasaegseid suurandmete analüüsimudeleid, mis aitavad tagada, et iga võrku investeeritud euro tooks maksimaalset mõju.
Majandusaasta aruanded
Tutvu Elektrilevi majandustulemuste ja tähtsamate tegevusnäitajatega. Elektrilevi majandusaasta aruande esitamise tähtaeg on 30. juuni. Üldjuhul avaldame lõppenud aasta aruande hiljemalt järgneva aasta aprillikuuks.
Uuringud ja analüüsid
Elektri jaotusvõrk on elutähtsat teenust pakkuv taristu, kus investeeringud on kapitalimahukad ja neid tehakse aastakümneteks. Lisaks mõjutavad võrgu planeerimist kiire tehnoloogia areng ning muutused elektri tootmis- ja tarbimisharjumustes, samuti majanduse ja rahvastikuga seotud trendid. Et teha tarku otsuseid, on üha olulisem teadus- ja arendustegevus.
Meie inimesed
Elektrilevis töötab pea 50 inimest üle Eesti. Meie meeskonda kuuluvad tõelised energeetika ja elektrivõrgu asjatundjad.
Töötajate e-posti aadress on kujul:
Juhatus
Mihkel Härm
Juhatuse esimees
Rasmus Armas
Varahaldusjuht (juhatuse liige)
Kristi Ojakäär
Finantsjuht (juhatuse liige)
Valdkonnajuhid
Rudolf Penu
Regulaator- ja õigusvaldkonna juht
Marii Uduvee
Elektrivõrgu liitumiste valdkonnajuht
Gerli Kaljuvee
Kliendikogemuse juht
Turundus ja kommunikatsioon
Kristi Reiland
Kommunikatsiooni- ja turundusjuht
Tel: +372 515 2711
Finants
Kristi Ojakäär
Finantsjuht
Tõnu Roosve
Võrguteenuse arendusjuht
Regulatsioonid ja õigus
Rudolf Penu
Valdkonna juht
Lembit Sünt
Turusuhete juht
Airi Lukina
Sisseostujuht
Varahaldus
Rasmus Armas
Juhatuse liige
Heiki Mäeküla
Üksuse juht
Siim Isup
Talitluspidevuse juht
Nõukogu
Tõnu Grünberg
Nõukogu esimees
Sven Kirsipuu
Nõukogu liige
Tiina Drui
Nõukogu liige
Ivo Jaanisoo
Nõukogu liige
Võrgutasu muutused
1. märtsist 2022 tõime turule senisest paindlikumad mitmetariifsed võrgupaketid ja muutsime võrgutasu
Loen lähemalt »Võrgutasu kujunemisest
Ühiskonna jaoks on kõige soodsam elektrit võrgu kaudu kohale viia selliselt, et igas kohas tegutseb vaid üks võrguettevõte. Ühelt poolt ei teki nii täiendavaid kulusid paralleelsete liinide ehitamiseks, teiselt poolt tähendab see, et elektrivõrguteenuse osutamisel ei toimu konkurentsi. Konkurentsi puudumise tõttu on võrguettevõtete kulud ja hinnad riiklikult kontrollitud. Kui võrguettevõtte kulud muutuvad, esitavad nad Konkurentsiametile taotluse hinna kooskõlastamiseks.
Millest koosneb võrgutasu?
Võrguteenuse hind ehk võrgutasu katab elektrivõrgu ülalpidamiseks ja uuendamiseks vajalikke kulutusi nagu uue elektrivõrgu ehitamine, seadmete hooldus ja remont, liinikoridoride hooldus, elektritarbimise mõõtmiseks vajalike seadmete ülalpidamine, elektrivõrgu juhtimiseks ja toimimiseks vajalike infosüsteemide olemasolu jpm. Ühe elaniku kohta ülalhoitava võrgu mahu osas on Eesti oma hajaasustusega Euroopas esirinnas – see mõjutab ka võrgu kulusid.


Kuidas võrguarve on ajas muutunud?
Võrguteenust on elektriarvel eristatud alates 2005. aastast. Võrreldes võrguteenuse hinda tarbijahinnaindeksi muutusega, on võrguteenus reaalväärtuses viimase 10 aasta jooksul odavnenud 11%. Teeme omalt poolt suuri pingutusi, et pakkuda võrguteenust võimalikult efektiivselt ning hoida kulud ja tasud jätkuvalt madalal.
Millest koosneb elektriarve?
Elektritarbimise lõpphind kliendi jaoks koosneb kolmest põhikomponendist:
Võttes aluseks kõikide Elektrilevi klientide keskmise võrgutasu ja elektrienergia üldteenuse hinna, jagunevad elektrienergia, võrguteenus ning riiklikud tasud üsna võrdselt:
Tegevuspõhimõtted
Elektrilevi pakub ühiskonnale strateegilise tähtsusega teenuseid. Just seetõttu pöörame erilist tähelepanu teenuse kvaliteedinõuetele, töötajate ja elanike ohutusele, samuti ümbritseva keskkonna hoidmisele laiemalt. Jälgime klientide, elektrimüüjate ja teiste osapoolte võrdset kohtlemist ning kohtleme vastutustundlikult meile usaldatud andmeid.
Kvaliteet ja ohutus
Kvaliteedi tagamiseks:
Võrdse kohtlemise põhimõtted
Elektriturul peavad võrguettevõtja võrku saama ühtsetel tingimustel kasutada kõik osapooled. Klientide, elektrimüüjate ja kõikide teiste osapoolte võrdseks kohtlemiseks oleme koostanud võrdse kohtlemise tegevuskava, mida uuendame regulaarselt ja mille täitmist kontrollib Konkurentsiamet.
Kliendiandmete töötlemine
Kliendiandmeid küsime nii vähe kui võimalik ja nii palju kui on vajalik meie ülesannete täitmiseks. Andmed, mida küsime, on näiteks nimi, isikukood, kontaktandmed, suhtluskeel, tarbimiskoha andmed, tarbimisandmed jms. Neid andmeid vajame eelkõige selleks, et täita kliendiga sõlmitud lepingut, pakkuda kokkulepitud teenuseid ning täita õigusaktidest tulenevaid nõudeid.
Ligipääs klientide andmetele on ainult töötajatel, kelle tööülesanded seda nõuavad. Andmete töötlemine piirdub üksnes tööülesannete täitmiseks vajalikuga.
Jaotusvõrgu arengukava aastani 2035
Kehtiv seadusandlus näeb ette, et võrguettevõtja arendab võrku oma teeninduspiirkonnas viisil, mis tagab võimaluse järjepidevalt osutada õigusakti ja tegevusloa tingimuste kohast võrguteenust võrguga ühendatud turuosalistele, arvestades seejuures nende põhjendatud vajadusi. Selleks, et jaotusvõrgu areng toimuks sobivas suunas ja kiirusel, on väga oluline ka turuosaliste tagasiside.
Oleme koostanud jaotusvõrgu arengukava aastani 2035, mis loob ülevaate nii senisest võrguteenusest kui ka annab ülevaate arenguperspektiividest ning nende realiseerimiseks vajalikest eeldustest.
Arengukava konsultatsioonide tulemused avaldame kõigile huvilistele tutvumiseks Elektrilevi kodulehel.
Elektrilevi
2023. aasta investeeringud
Investeerimisobjektide valikul arvestame terve Eestiga. Investeeringute kava koostamisel võtame arvesse liini ja alajaamaga ühendatud klientide hulka ning elutähtsa teenuse osutajaid, liini seisukorda ja potentsiaalset rikkeohtu, looduslikke tingimusi kui ka teiste infrastruktuuride paralleelseid uuendamise plaane jpm. Investeeringute eesmärk on muuta elektrivõrguteenus järjest töökindlamaks. Investeeringute kava täieneb jooksvalt.
Investeeringud maakonniti
Investeeringud Harjumaal 2023
Planeeritavad investeeringud
6 651 439 €
Suuremad investeerimisobjektid Harjumaal
Investeeringud
Nutikad ja efektiivsed investeeringud on olulised nii Elektrilevi, meie klientide kui ka Eesti jaoks laiemalt. Lähtuvalt Eesti asustustihedusest ja elanike arvust peab Eesti elektritarbija ülal pidama üle kahe korra rohkem elektrivõrku kui näiteks Hollandi või Saksamaa elanik. Meie ülesandeks on tagada vastuvõetav varustuskindlus kõigile klientidele, seda olukorras, kus 60% elektrivõrgust asub hajaasustusega piirkondades, kus tarbitakse vaid 5% kogu võrku läbivast elektrienergiast.
Investeeringute õigsust ja tasuvust näitab kõige paremini klientide elektrivarustuse paranemine. Näiteks viimase viie aastaga on rikete arv langenud ligi kaks korda ja rikkeliste katkestuse keskmine kestus majapidamise kohta ligi neli korda.
Oleme oma investeeringud suunanud ilmastikukindlate maa- ja õhukaabelliinide ning uute alajaamade ehitamisse. Et vähendada võrgu sõltuvust ilmastikust, asendame amortiseerunud paljasjuhtmelised õhuliinid maakaabliga. Madalpingeliinidel kasutame lisaks tänapäevast kaetud õhukaablit, mis on tavalisest õhuliinist oluliselt ilmastikukindlam ja peab vastu ka puude kukkumisele.
Katame elektrivõrguga 95% Eestist
Elektrilevi hoiab ja arendab elutähtsaid võrguteenuseid, et tagada lihtsam ja mugavam elu – seda nii inimeste kui ka ettevõtete jaoks.
Meie soov on pakkuda üha töökindlamat elektrivõrguteenust, seejuures mõistlikku hinnataset säilitades. Kvaliteetse teenuse tagamiseks kasutame efektiivseid ja mõjusaid lahendusi, tegeleme järjepidevalt elektrivõrgu ilmastikukindlamaks muutmisega ning digitaliseerime võrgu juhtimist.
Oluline suund meie jaoks on eri tüüpi võrkude ühishaldus, mis võimaldab klientidele ja ühiskonnale pakkuda täiesti uuel tasemel väärtust, lisaks hoida kulusid ja hinda mõistlikul tasemel.
Panustame igapäevaselt võrgu automatiseerimisse, innovaatilistesse lahendustesse ja andmeanalüüsi, et parandada võrguteenuse kvaliteeti. Usume, et muudame meie kõigi elu lihtsamaks läbi nutikate IT-lahenduste kasutusele võtmise.
Arhiiv
Uuringud ja analüüsid
Elektrilevi süsteemsem koostöö teadusasutustega sai alguse 2000. aastate esimesel poolel, kui koostöös Soome Lappeenranta Ülikooliga selgitati välja jaotusvõrgu väärtusloome kõige kriitilisemad varagrupid. Koostööd tehakse ka Tallinna Tehnikaülikooli ja Tartu Ülikooliga. Näiteks on Tallinna Tehnikaülikool koostanud mitmeid uuringuid varustuskindluse kohta, Tartu Ülikooli abiga töötati välja varahalduse projektijuhtimise standard.
Teadusasutustega koostöösse panustame ka praktikantide värbamise kaudu. Samuti väljastame soovi korral energeetikateemalisteks diplomitöödeks vajalikku infot. Võimalusel avaldame ka tellitud rakendusuuringute ja analüüside lõppraportid.
Elektrilevi tellitud uuringud ja analüüsid:
Millest koosneb võrgutasu?
Võrgutasu sisaldab nii põhivõrguettevõtte Eleringi kui jaotusvõrguettevõtete (näiteks Elektrilevi) teenuse osutamise kulusid. Samuti sisaldub hinnas võrguettevõtetele lubatud mõistlik kasum ehk tootlus, mille määra kehtestab Konkurentsiamet kõikide võrguettevõtete üleselt.
Eestis on kokku üle 30 elektrivõrguettevõtte. Nende kulud sõltuvad võrgu eripärast, klientide asustustihedusest ja võrgu investeeringuvajadustest – seetõttu on ka erinevatel võrguettevõtetel erinevad tasud.
Kuidas võrguarve on ajas muutunud?

Võrgutasu meil ja mujal Euroopas
Euroopas on valdav suund üha suurenevale elektrivõrgu püsitasu osakaalule, seda põhjusel, et kulud võrguühenduse töökorras hoidmiseks ei sõltu oluliselt tarbitavast elektrikogusest. Suurem püsitasu osakaal kaasab erineva mahuga tarbijad kulude katmisse võrdsemalt.
Eestis on võrreldes Euroopa keskmisega püsitasu osakaal väiksem, mis tähendab, et Eestis panustavad suuremad tarbijad elektrivõrgu kulude katmisse proportsionaalselt rohkem. Sellest lähtuvalt oleme suuremate tarbijate hinnavõrdluses Euroopa keskmisest mõnevõrra kallimad, samal ajal kui väiksematele tarbijatele on meie võrguteenus Euroopa üks soodsamaid.

Millest koosneb elektriarve?

Taastuvenergia tasu ja elektriaktsiis
Taastuvenergia tasu on riigi kehtestatud tasu, mille eesmärk on toetada taastuvast allikast või tõhusa koostootmise režiimil elektrienergia tootmist Eestis. Selle tasu arvutab ja avalikustab igal aastal põhivõrguettevõtja Elering. Tasu kogumine elektritarbijatelt on jaotusvõrguettevõtjate (sh Elektrilevi) ülesanne.
Taastuvenergia tasu suurus sõltub taastuvatest energiaallikatest toodetava elektrienergia kogustele antavast hinnangust ja võrguteenuse müügimahu prognoosist järgneval kalendriaastal. Kui toodetud või müüdava elektrienergia koguste prognoos muutub, muutub ka taastuvenergia tasu. Uue kalendriaasta taastuvenergia tasu määra avalikustab Elering iga aasta 1. detsembriks.
Elektriaktsiis on riigi poolt kehtestatud maks, millega maksustatakse tarbitud elektrienergiat. Vastavalt alkoholi-, tubaka-, kütuse- ja elektriaktsiisi seadusele oli elektriaktsiisi määr käibemaksuta alates 2010. aastast kuni aprilli 2020 lõpuni 0,00447 eurot kilovatt-tunni kohta. Alates 1. maist 2020. a on aktsiisimäär 0,001 eurot kilovatt-tunni kohta. Elektriaktsiisi koguvad tarbitud kilovatt-tundide alusel võrguettevõtjad, kes edastavad selle riigile.
Oleme partneriks ja nõuandjaks
Esindustes teenindame
15 000+ klienti
Esimeses kontaktis lahendame 92% pöördumistest
75% hindab meie teenindust hea või väga heaga
Telefonidel teenindame 125 000+ klienti
49% toimingutest tehakse iseteeninduses
E-kirja teel teenindame
36 000+ pöördumist
24 tunni jooksul vastame
82% pöördumistest
Keskmine kõne pikkus ühe kliendiga on 4 min
48 tunni jooksul vastame
95% pöördumistest
Info põhineb Elektrilevi 2019. aasta tulemustel
Näidisarve

Võrgupakettide muudatused
Alates märtsist 2022 lisanduvad Elektrilevi võrgupakettide valikusse uued mitmetariifsed paketid, mis võimaldavad suuremat paindlikkust. Uute mitmetariifsete pakettidega on klientidele loodud võimalus senisest rohkem pöörata tähelepanu sellele, mis aegadel klient elektrit võrgus tarbib ning kas elektrienergia kasutamisel on võimalusi tarbimise viimiseks madalama tarbimise ehk soodsama hinnaga ajale. Seeläbi saavad kliendid oma kulusid teadlikumalt juhtida ning võrguteenuse arvet vähendada.
Olulisimad muudatused:
