Loading...

Elektriõnnetuse korral helista112
Elektririkke korral helista1343

Tubased ohud

  • - Tubased elektriseadmeid õue ei vii!

    Mitte mingil juhul ei tohi tubaseks kasutuseks mõeldud elektriseadmeid – küünlaid, pirnikette, lampe – kasutada õues niisketes tingimustes. Valgusteid soetades või olemasolevaid kasutama hakates veendu, et need on õues kasutamiseks. Tubased seadmed õues võivad tekitada lühise, samuti võib tekkida elektrilöögi oht!

  • - Elektriradiaatoril riideid ei kuivatata

    Elektriradiaator annab külmal ajal mõnusalt sooja, aga riideid nendel kuivatada kindlasti ei tohi! Radiaator võib üle kuumeneda ja lisaks juhib vesi elektrit, nii võib seade minna lühisesse, tekib elektrilöögioht või lausa tuleoht. Sama kehtib ka soojapuhurite kohta.

  • - Elektrikatkestus ja lahtine tuli

    Kui jõuluaegne suurem tarbimine või tormituuled on viinud elektrikatkestuseni, tuleb sellest teavitada lühinumbril 1343. Ettevaatust küünaldega – igasugune lahtine tuli toas on potentsiaalne oht ja nõuab hoolikat järelevalvet! Võimalusel tuleb eelistada akutoitel taskulampe ja valgusallikaid.

  • - Jälgi koormust!

    Pliidid-ahjud huugavad, jõuluroad valmivad. See on tore ja loob hubast meeleolu, aga ära jäta valmivaid hõrgutisi järelevalveta. Samuti peab jälgima, et süsteemis ei tekiks ülekoormus. Varu jõuluprae valmistamiseks aega ja püüa mitte kasutada ahju, mitut pliidirauda ja veel muid köögiseadmeid korraga. Kui kaitsmed või „korgid“ sees ei püsi, on see selge märk, et korraga on kasutusel liiga palju elektriseadmeid või mõni vana seade pole töökorras.

  • - Juhtmed jalust ära!

    Kui oled sunnitud ühendama pikendusjuhtmesse mitmeid seadmeid, siis lisaks võimsuse kontrollimisele korpuselt, paiguta juhtmed toas selliselt, et oleks välistatud kukkumise ja seeläbi ka pikendusjuhtmesse ühendatud seadmete ja pistikupesade purunemise oht. Ära kasuta pikendusjuhet pikendusjuhtme pikendusena!

  • - Vali õiged küünlad!

    Kuusel kasutage kahjustamata isolatsiooniga ja soovitavalt CE-märgistusega elektriküünlaid. Enne kuusepuu kaunistamist ühenda jõulutuled vooluvõrku ja kontrolli nende korrasolu. Katkise isolatsiooniga elektriküünalde või päris vahaküünalde kasutamine jõulupuul on väga tuleohtlik!

  • - Eelista alati seinakontakti

    Võimsad, suure voolutarbega seadmed nagu radiaatorid ja puhurid tuleks ühendada otse seinakontakti, mitte pikendusjuhtmesse – ülekuumenemise ja süttimise oht! Siiski pikendusjuhtme kasutamisel kontrolli selle korpuselt maksimaalset lubatud kasutusvõimsust ning veendu korpuse ja juhtme isolatsiooni korrasolekus.

  • - Pikendusjuhe pole kõikvõimas

    Ei ole mõistik ühendada ühe pikendusjuhtme taha liiga palju seadmeid, eriti, kui nende hulgas on mõni suurem voolutarbija – küttekehad nagu soojapuhur, elektriradiaator, triikraud, mikrolaineahi jne. See tekitab juhtmes ülekoormuse ning on ohtlik.

  • - Seinakontaktid turvaliseks!

    Seinakontaktidesse ei tohi panna mitte midagi peale ettenähtud pistikute – surmava elektrilöögi oht! Väikelastega peredel tuleks kontrollida, kas kodused seinakontaktid on juba tehases paigaldatud kaitsetega. Kui ei, siis tuleks soetada kaitsekatted. Kodusel elektrisüsteemil peab olema ka rikkevoolukaitselüliti, eluruumi pistikupesade puhul on see kohustuslik.

  • - Igale lambile õige pirn

    Kasuta valgustites sobiva võimsusega pirne! Iga valgusti peal on kirjas, millise võimsusega pirni kasutada tohib. Liiga võimsa pirni kasutamisel tekib tuleoht. Samuti tuleb lambipirn korralikult kinni keerata, sest lõtv kinnitus tekitab samuti ülekuumenemist. Võimalusel eelista LED-pirni.

  • - Vesi ja elekter pole sõbrad

    Vesi juhib elektrit! Ära kasuta elektriseadmeid märgade kätega ega vee läheduses, mitte mingil juhul vannis või duši all ega ka paljajalu märjal põrandal. Nii vannitoas kui köögis tuleks enne elektriseadmete kasutamist käed alati kuivatada. Kui elektriseade süttib, ei tohi seda mitte mingil juhul veega kustutada – kustutaja saab elektrilöögi.

  • - Niisketes oludes niiskuskindlad seadmed!

    Nii vannitoas kui ka õues tohib kasutada ainult niiskuskindlaid elektriseadmeid ja –tarvikuid. Vooluvõrgus arvuti, raadio või muu seade vanni serval ei ole kindlasti hea mõte!



  • - Suhtu rösterisse respektiga

    Röstris kahvli või mõne muu köögiriistaga urgitseda on ohtlik! Metallist kahvel juhib elektrit ning sellega vastu peenikesi kuumavaid rösteritraate puutudes võib saada elektrilöögi. Õige oleks eelnevalt röster pistikust välja tõmmata, siis pole seade enam voolu all.

  • - Tähelepanu toiduvalmistamisel!

    Ära jäta toidu valmistamisel elektriseadmeid järelevalveta ning toidu ülekeemise vältimiseks reguleeri pliidi kuumust väiksemaks.

  • - Oluline on CE-märgistus

    Ilma CE-märgiseta uute või vanade elektriseadmete (näiteks “nõukaaegsed” vahvliküpsetajad või kohvikannud) kasutamine ei ole soovitatav, kuna need ei pruugi vastata mh ka elektriohutuse nõuetele. CE märgis kinnitab, et toode vastab Euroopa Liidu keskkonnakaitse-, tervise- ja ohutusnõuetele. Näiteks ei pruugi CE märgiseta metallkestaga elektriseadmed olla maandatud, mistõttu võib rikke korral tekkida elektrilöögioht!

  • - Ära tiri juhtmest!

    Kõige sagedamini saavad pistikupesad ja juhtmed vigastatud, sest neid tiritakse. Pistiku seinast välja tõmbamisel tuleb alati hoida kinni pistikust ja teise käega seinakontakti kaanest. Vigastatud pistikupesa on ohtlik ning võib anda elektrilöögi või tekkida lühis!

  • - Teip ei ole lahendus

    Kõiki elektrijuhtmeid! Vigastatud isolatsiooni parandamine teibiga ei ole hea lahendus, sest paksu teibikihi all on vigastatud juhtme ühendus endiselt kehv ja kasutamisel tekib ülekuumenemine. Eriti ohtlik on see siis, kui vigastatud koht on “parandatud” süttiva materjaliga nagu näiteks paberteip.

  • - Isolatsioon on oluline

    Kui näiteks koduloom närib katki elektrijuhet ümbritseva isolatsioonikihi, on juhe kahjustatud ja kasutuskõlbmatu. Elektrijuhtme isolatsioonikiht on see, mis meid elektrilöögi eest kaitseb. Samuti ka elektriseadmete korpused ja pistikud – kui korpus on katki või seinakontakt ripub pesast väljas, siis neid kasutada ei tohi.

  • - Kasuta pikendusjuhtmeid mõistlikult

    Ettevaatust! Kui ühendada pikendusjuhtmega samal ajal mitu võimsat seadet (tolmuimeja, soojapuhur, triikraud jne), siis tekib ülekuumenemise oht! Samal põhjusel ei ole mõistlik ühendada omavahel mitut pikendusjuhet, sest see tekitab ülekoormuse seinakontaktis või pikendusjuhtmete ühenduskohtades. Põlenud aukudega pistikupesad on selge märk ülekoormusest.

  • - Umbsed kohad laadimiseks ei sobi

    Seadmeid ei tohi laadida umbses kohas– diivani vahel, padja või teki all. Tekib ülekuumenemise oht, lühis või lausa süttimine. Sama võib juhtuda ka ilma seadmeta vooluvõrku unustatud laadijatega.

  • - Jalusolevad juhtmed

    Kukkumisoht: ettevaatust üle põranda jooksva juhtmerägastikuga! Võid komistades ja kukkudes viga saada või vigastada pistikupesa.

Lugusid elust:
ELEKTRIÕNNETUSED

Alajaam pole ronimispuu

Tartu vallas Lähte külas raske õnnetus poisiga, kes oli roninud Kaineli alajaama katusele. Teismelisel poisil (15), kes oli täis adrenaliini ja hulljulgust, tundis ühel päeval igavust. Alajaama katusele ronimine tundus talle lihtsalt põnev, seda enam, et see on keelatud. Polnud kedagi, kes ütleks – stopp! Oletatavasti võttis poiss kinni alajaama tornis asuvatest isolaatoritest ja sai seetõttu nii tugeva elektrilöögi, mille tagajärjel seiskus hingamine. Kohale saabunud kiirabi suutis poisi hingamise taastada ja ühe traagilisema elektriõnnetuse peategelane jäi siiski ellu. Kuid põlenud käed, selgroolülide vigastus, rindkere põrutus jätavad talle kahjuks jälje kogu eluks.

Lugusid elust:
ELEKTRIÕNNETUSED

Batuut lennutab lapsed elektriliinidesse

Kohalikul laulu- ja tantsupeol paigaldati laste batuudid otse kõrgepingeliinide alla. Taoline elektriliin võib tappa ka siis, kui inimene, tehnika või liini lähedale paigutatud objekt liini juhtmetega otseselt kokku ei puutu. Teadmatusest või laiskusest seati otsesesse ohtu läheduses asuvad inimesed. Õnneks sel korral midagi ei juhtunud, kuid oht oli äärmiselt tõsine. Suurt ohtu kujutab endast ka lõke elektriliini all. Lõkkest kerkiv leek võib esile kutsuda elektrilöögi ka siis, kui leegi tipp jääb liinist mitme meetri kaugusele. Kaitsevöönd on sinu elu ja tervise kaitseks.

Lugusid elust:
ELEKTRIÕNNETUSED

Tikkudeta diivan põlema

3-aastane tüdruk on saia lennutavast rösterist vaimustuses ja jälgib ema tegutsemist saia röstimisel. Kui tal ühel päeval võimalus avanes see põnev masin juhmest sikutades kätte saada, ei kahelnud ta kordagi – haaras röster kaenlasse ja suundus elutuppa, et segamatult imemasinat uurima asuda. Tüdruk teadis, et kõigepealt tuleb rösteri juhe seinakontakti panna. Diivani kõrvalt leidis ta vaba ja ligipääsetava seinakontakti. Nüüd oli ainult küpsetusmaterjal puudu. Elava fantaasiaga tüdruk otsustas kohe, et õhukesed diivanipadjad on selleks sobivad. Paari hetke pärast tuli rösterist paksu suitsu ning tüdruk kukkus ehmatusest põrandale. Kukkumishelile reageeris kõrvaltoas toimetav ema, tõmbas kiirelt rösteri elektrivõrgust välja, haaras lapse ning tuld võtnud diivani paksu tekiga. Õnneks reageeris ema kiiresti ja sedapuhku keegi viga ei saanud.

Lugusid elust:
ELEKTRIÕNNETUSED

Fööniga vanni minek on võrdub elektritooliga

See, et fööniga vanni minna ei tohi, pole ainult tüütu ja kohustuslik lause fööni kasutusjuhendis. Tegelikkuses on ka aastaid tagasi Eestis taoline ääretult traagiline juhtum aset leidnud. Niiskes ruumis tuleb elektriseadmetega iseäranis ettevaatlik olla. Kasutage pritsmekindlaid kaitsekontaktiga pistikupesi, millel on isesulguv kaas. Pärast kasutamist tõmmake elektriseadmed pistikupesast kohe välja, sest pistikupessa ühendatud seade on pinge all ka siis, kui seda ei kasutata. Kuna niisketes ruumides ei tohi pistikupesasid igale poole paigaldada, kasutage õigeks paigaldamiseks spetsialisti abi.

Lugusid elust:
ELEKTRIÕNNETUSED

Rikkevoolukaitse on kindlustus

Me ei saa lõpuni kindlad olla, et ilma väliste kahjustusteta seadmed või juhtmed seina sees rikkelised ja ohtlikud poleks. Juhtmete ja seadmete lühiste korral on ohutuse tagamisel suureks abiks rikkevoolukaitse. Rikkevoolukaitse katkestab lühises vooluahela millisekundi jooksul, lisades turvalisust. Enamike koduste õnnetuste korral suudab rikkevoolukaitse seda ennetada ja seeläbi õnnetuse ära hoida. Rikkevoolukaitse lülitit peaks kord kuus kontrollima.

Lugusid elust:
ELEKTRIÕNNETUSED

Kurepesad kui viitsütikuga pommid

Augustikuu viimasel õhtul läks väike koolipoiss naabertalus elavate vanavanemate juurde esimese koolipäeva kinki ära tooma. Mööda hämarat põlluäärset rada kõndinud poiss ei tunnetanud vähimatki ohtu. Järgmisel hetkel astus ta aga oma viimase sammu. Poisi elutu keha kohal kõrgus elektrimast suure kurepesaga. Lindude happelise väljaheite tõttu oli elektriliinijuhe kurepesa alt katkenud ning pahaaimatult kõndis poiss otse elektrijuhtmesse. Kured seavad oma elamise tihti sisse elektrimastide otsa. Kui sinu kodu lähedal on ka mõni kurepesa elektriposti otsas, anna meile sellest teada telefoninumbril 1343.

Lugusid elust:
ELEKTRIÕNNETUSED

Leiutajateküla elektriseadmetega

Agar pereisa ei lasknud ennast katkisest pikendusjuhtmest häirida – teinud kiirelt teibiga mõned tiirud ümber katkise juhtme, oli mure justkui lahendatud. Mees sikutas parandatud pikendusjuhtme majast kuurini ning asus rahulolutundega kuuris toimetama. Koer kuulis kuuris krabinat ning tuttav heli andis talle teada, et peremees on kuuris toimetamas. Üle hoovi joostes peatas tema sammu värskelt teibitud pikendusjuhe, koer sai elektrilöögi ja läks kiunudes kuuti tagasi. Juhtmete ja seadmete asjatundmatu parandamine on väga ohtlik. Ära kasuta katkiseid seadmeid ja jäta parandamine spetsialisti hooleks.

Testige ohutusalaseid
teadmisi koos lapsega

Auhinnaks turvalisem elu ja Juku kinkekaardid!

Alusta testi

Testi enda teadmisi
elektriohutusest

Alusta testi

Kuidas käituda elektriõnnetuse korral?


Elektriõnnetuse korral helista kindlasti 112. Sõltumata kannatanu olukorrast võib elektrilöögi saanud inimese seisund võib kiiresti halveneda ja muutuda veel kuni 24 tunni jooksul.

Kannatanu abistamine

Abistaja peaks esmalt hoolitsema enda ohutuse eest!

- Kui on võimalik, lülita elekter välja: tõmba juhe stepslist välja, lülita elekter välja lülitist või peakaitsmest.

- Pea meeles, et vooluringi sattunud inimest ei tohi puutuda. VÕID ISE SAADA ELEKTRILÖÖGI.

MAHAKUKKUNUD ELEKTRILIINIST HOIA EEMALE JA HELISTA 1343

Kui oled sattunud mahakukkunud elektriliini lähedusse eemaldu ohutult (jalgu koos hoides, väga lühikeste hüpetega, et hoida tasakaalu) vähemalt 8 meetri kaugusele. Ka maapind juhib elektrit ja võib olla voolu all.

Pika sammuga astudes tekib sammupinge*. Seda ei teki, kui eemaldud koosjalu, lühikeste hüpetega.

*Sammupinge on voolu all maapinnal ühe sammu kaugusel asuvate punktide vaheline elektripinge.
Mida suurem on nende vaheline pingete erinevus (ehk mida pikem on samm), seda suurema voolu alla inimene jääb.

Elektriõnnetuse korral helista112