Elektritranspordi laadimisvõrk

Näeme elektriautodes järgmist tulevikutrendi. Elektrilise transpordi võrgustik on Eestis kujunemas omaette suureks taristuks ja oluline on seda arendada koos elektrivõrguga. Suurte taristute kooshaldamine on ühiskonnale kiirem ja kasulikum.

Avalik laadimine

Eesti oli esimene riik maailmas, mis aastail 2011-2013 rajas üleriigilise elektriautode kiirlaadimisvõrgustiku ELMO. Alates 2019. aasta lõpust on ELMO-võrgustiku omanikuks Elektrilevi. Asume ELMO-võrgustikus välja vahetama seniseid laadijaid, nii et lisaks ChaDeMo-pistikut kasutavatele (eelkõige Jaapani päritolu) autodele saaksid kiirlaadimist kasutada ka CCS-pistikuga (eelkõige Euroopa päritolu) autod. Samuti suurendame võrguvõimsusi, et laadimisteenust saaks kasutada täisvõimsusel.

Lisaks ELMO-võrgustiku uuendamisele rajame juurde mitmeid uusi kaasaegseid laadimispunkte, mis on samuti varustatud nii ChaDeMo kui ka CCS-pistikuga. Lisaks kiirlaadijatele (50 kW) paigaldame ka ülikiired (> 150 kW) laadijad, mille abil saab autoaku täita 80% mahtuvuseni kõigest 15 minutiga.

Küsi julgesti lisainfot

elektritransport@elektrilevi.ee

Laadimine kodus

Elektriautosid saab laadida ka kodus. Laadimiseks on võimalik kasutada nii tavalist pistikupesa kui ka spetsiaalselt selleks ette nähtud kodulaadijat. Tavaliselt pannakse aku laadima öösel, mil muu elektritarbimine on minimaalne ning ohtu peakaitsme ülekoormuse tekkeks ei ole. Lisaks on öine elektri börsihind ja võrgutasu väiksemad. Kui olemasoleva peakaitsme suurusest jääb siiski väheks, saab Elektrilevist taotleda selle suurendamist.

Loen lähemalt võimalustest

Laadimine kodus

Koduseks laadimiseks on kaks võimalust:

  • Laadimine pistikupesast - see lahendus on lihtne ja ei nõua erilist ettevalmistust. Autoga kaasasolev juhe tuleb ühendada 230V või 400V pistikupesasse. Suurimaks miinuseks on ajakulu ̶ aku täislaadimiseks võib kuluda terve ööpäev.
  • Laadimine kodulaadija abil- see lahendus on kiirem. Spetsiaalse laadija abil laeb autoaku täis 5 ̶ 10 tunniga. Enamlevinud kodulaadijad vajavad tööks ühefaasilist elektriühendust ja 16 A kaitset ning neid saab paigaldada nii seinale kui postile. Kodulaadija valimisel tuleb ennekõike arvestada majapidamises saadaoleva vaba võimsusega ning alles seejärel elektriauto aku mahtuvusega.