Uudised

Elektrilevi ehitab esimese ühistaristu Tiskreoja elurajooni

14.11.2019

Elektrilevi rajab pilootprojektina tulevikustandarditele vastavasse Tiskreoja elurajooni Tallinna külje all esimese ühistaristu, mis tähendab, et korraga valmib ressursse säästvalt nii elektri, side, elektriautode laadimise kui ka targa tänavavalgustuse võrk.

„Uute elupiirkondade ehitamisel on mitmete erinevate eluks vajalike taristute rajamine üldjuhul üsna ajamahukas, tehniline ja ressursirohke. Kuna aga Elektrilevil on võimekus rajada nelja erineva taristu võrku, siis leidsime, et oluliselt mõistlikum on rajada üks ühistaristu, mis kõiki neid võrke sisaldab,“ rääkis Eesti suurima võrguettevõtte Elektrilevi juhatuse liige Taavo Randna.

Esimene ühistaristu projekt viiakse läbi koostöös kinnisvaraarendusettevõttega Invego, kes rajab Tallinna külje alla tulevikustandarditele vastavat rohkem kui 400 koduga Tiskreoja elurajooni.


Invego juhi Kristjan-Thor Vähi sõnul lihtsustab ja kiirendab ühistaristu rajamine otseselt arendamise protsessi. “Tiskreoja on terviklik tuleviku elurajoon, kus tänu kõige kaasaegsematele lahendustele suudame ka kõrge kvaliteedi juures teha kodude hinnad ostjasõbralikeks ja kodude valmimistähtajad lühemaks,” selgitas Vähi.

„Elektri- ja kiire internetivõrgu koos ehitamist oleme praktikseerinud juba rohkem kui aasta. Hetkel käib Elektrilevi operaatorineutraalse kiire interneti võrgu ehitamine elektritaristule paljudes maakondades üle Eesti,“ ütles Randna. „Kaasaegne sidevõrk on tänapäeval muutunud eluks vajalikuks teenuseks, mis uute elurajoonide ehituses on enesestmõistetav osa“.

„Rajame Tiskreojale ka targa juhtimissüsteemiga tänavavalgustuse, kus võrgu juhtimine käib individuaalse valgusti põhiselt ning automaatselt vastavalt loomuliku välisvalguse tasemele,“ lisas Randna. „See muudab tänavavalgustuse haldamise soodsamaks ja energiasäästlikuks“.

Tänavavalgustusvõrguga on otseselt seotud ka elektriautode laadimisvõrgustik. Laadimispunktid tulevad tänavavalgustuspostidele. Elektrilevi plaan on Tiskreoja kinnistutele rajada ligikaudu 40 teenusepõhist laadimispunkti. Teisisõnu hakkab iga kümne parkimiskoha jaoks olema üks koht elektriautode laadimiseks.

“Tiskreoja elanikele on korraga tagatud stabiilne elektriühendus, kiire operaatorineutraalne internetivõrk, nutikas ja säästlik tänavavalgustus õuealadel ning elektriautode laadimisvõimalus kohe oma kodu juures,” kirjeldas Vähi ning rõhutas, et Tiskreoja on esimene elamuarendus Eestis, mille elanikele kõik see läbi moodsa ühistaristu terviklahendusena rajatakse.

Elektrilevi on suurim võrguettevõte Eestis, hallates ligikaudu 60 000 kilomeetrit elektriliine ja 24 000 alajaama ning ehitab tervet Eestit katvat kiire interneti võrku. Lisaks haldab Elektrilevi tänavavalgustusvõrku Tallinnas ja Tartus ning on arendamas kaasaegset elektriautode laadimisvõrgustikku.