Uudised

Saaremaal paranes varustuskindlus enam kui tuhandel Elektrilevi kliendil

08.07.2020

Eesti suurim võrguettevõte Elektrilevi investeerib käesoleval aastal Saaremaa elektrivõrku 3,8 miljonit eurot ja uuendab 105 kilomeetri ulatuses elektriliine.

Elektriliinid

Elektriliinid. Autor: Karl-Erik Kumm / Elektrilevi


Värskelt on lõpule jõudnud Sikassaare–Aste liiniuuendus, mille käigus demonteeriti 8 kilomeetrit paljasjuhtmelist õhuliini, kaasajastati võrguskeem ning paigaldati 1,5 kilomeetrit maakaablit. Uuendustööde eesmärk oli võrgu kaasajastamine ja elektrivarustuskindluse parandamine piirkonna majapidamistele ning ettevõtetele. Investeeringu mõjupiirkonda jääb pea 1200 klienti.

„Põhiline oli võrgu ajakohastamine, et saaks hajutada koormusi ning klientidel tekiks senisest suurem kindlustunne elektrivarustuse osas,“ märgib Elektrilevi elektrivõrgu ehituse üksuse juht Meelis Melder. „Tööd on suuremas osas valmis – uued skeemid ja alajaamad toimivad. Projekti lõpptähtaja peame mastide demontaaži tõttu lükkama sügisesse, kuna põldudel kasvavaid kultuure me masinatega maha sõitma ei lähe,“ kinnitab Melder lugupidavat kokkulepet maaomanikega.

Investeeringu tulemusel sai Aste asula moodsa kaugjuhitava komplektalajaama. Tänapäevasele taristule loovutas koha kivikiosk alajaam, kus olid sees keskpingelülitid aastast 1960. Lisaks paigaldati uuendatud trassile neli mastivõimsuslülitit, mis aitavad rikete korral teha kiireid ümberlülitusi ja seeläbi oluliselt vähendada katkestuste kestust.

Sikassaare–Aste liiniuuenduse eelarve oli ligemale 200 000 eurot, ehitustööd said hoo sisse 2020. aasta alguses. Saaremaal on käsil ka Sikassaare–Nasva liini rekonstrueerimistööd, kus tööde maksumus jääb suurusjärku 900 000 eurot.

Elektrilevi on suurim võrguettevõte Eestis, hallates ligikaudu 60 000 kilomeetrit elektriliine ja 24 000 alajaama. Lisaks haldab ettevõte tänavavalgustusvõrku Tallinnas ja Tartus ning ehitab üle-eestilist kiire interneti võrku.