Uudised

Metallivargused elektriobjektidelt põhjustavad elektriohtu

13.06.2012
Aprillist alates on Tallinnas ja Harjumaal hüppeliselt kasvanud varguste arv Elektrilevi alajaamadest. Kahe kuu jooksul on ligi 30-s alajaamas toimunud rüüstamised, mis põhjustavad ohtu eludele ja toovad kaasa rahalist kahju.

Kui möödunud aastal kokku toimus Tallinnas ja Harjumaal rüüstamisi 56 alajaamas, siis tänavu on ainuüksi kahe kuu jooksul vargusi toime pandud juba 28 alajaamas. „Enamasti on vargustelaine seotud mõne kitsa isikuteringi tegevusega, kelle tabamisel vargused peatuvad," selgitas Elektrilevi käiduosakonna juhataja Jaanus Tiisvend.

Kõige rohkem toimubki vargusi Tallinnas ja Harjumaal, kus koos jaotuskilpide ja alajaamadega rüüstati möödunud aastal kokku ligikaudu 360 elektriobjekti. Kilpide ja alajaamade vargusjärgsele taastamisele kulus pealinnas ja Harjumaal mullu ligikaudu 105 000 eurot. Lisaks põhjustavad vargused elektrikatkestusi ja nende tagajärjel klientide elektriseadmete kahjustumist, samuti seavad ohtu lapsed, kes lahtijäänud alajaamasid või elektrikilpe võivad katsuma minna. Möödunud aastatel on toimunud mitmeid traagilisi õnnetusi alajaama territooriumile mängima läinud lastega. Oma eluga riskivad ka varguse toimepanijad, kelle hulgas on viimase kahe aasta jooksul neli hukkunut.

Kahjude ennetamiseks on Elektrilevi alajaamadesse paigaldanud valveseadmeid ja kinnitusi, mis muudavad varguste toimepaneku raskemaks. Hästi sujub koostöö politseiga ja metalli kokkuostvate ettevõtetega, probleemiks on aga ebaseaduslikud metalli kokkuostukohad. "Oleme jaganud infot elektrivõrgust pärit materjalide kohta ja tuntumad metalli kokkuostjad elektriobjektidelt varastatud seadmeid vastu ei võta," märgib Tiisvend.

Abi metallivaraste tabamisel on oodatud ka tähelepanelikelt kodanikelt. Kui inimesed märkavad elektrikilpide või alajaamade läheduses kahtlasi isikuid, kes tegutsevad erariietuses ja firmalogota autoga, palume sellest teada anda politseile numbril 110. Varga tabamiseni viiva vihje eest on Elektrilevi välja pannud preemia suuruses 1000 eurot.

Lahtistest alajaamade või elektrikilpide ustest tuleb viivitamatult teada anda Elektrilevi rikketelefonil 1343. Tähtis on lastele selgitada, et lahtijäänud kilpide või alajaamade ustest tuleb eemale hoida.