Uudised

Suve eel räägi lapsele elektriohtudest

25.05.2014
Kõige rohkem elektriõnnetusi toimub igal aastal suvekuudel. Seetõttu on suve algus õige hetk ka lapsele elektriohte meelde tuletada ja õiget käitumist õpetada.

Vastavalt Tehnilise Järelevalve Ameti statistikale toimus mullu kokku 45-st elektriõnnetusest 22 ajavahemikul juunist augustini. Ehkki põhjuseks on peamiselt elektriseadmete kasutamise hoogustumine just välitingimustes, on suvi ka äikeseaeg ning periood, mil lapsed lähevad maale ja liiguvad tavalisest rohkem väljas. Seega tasub kindlasti meelde tuletada ka elektrivõrguga seotud ohte.

“Kahjuks juhtus viimane tõsisem õnnetus vähem kui kuu aega tagasi, mil alajaama katusele ronis teismeline. Lastele tuleks maast-madalast kindlasti selgitada, et elektriohumärgiga varustatud kohtadest ja mahakukkunud liinidest tuleb kauge kaarega mööda käia,” selgitas Elektrilevi varahalduse strateegilise planeerimise osakonna juhataja Raivo Rebane.

Heaks võimaluseks lastele elektriohutuse nõuandeid jagada on Elektrilevi ohutushommikud, mis toimuvad sel laupäeval ja pühapäeval kell 11:30 Tallinnas kinos “Artis” ja 8.juunil kell 11:00 Tartus kinos “Ekraan”. Programmis on animafilmid elektriohutusest, väikeste filmisõpradega arutleb elektriteemadel ja lahendab ülesandeid Elektrijänes. Muudest suve jooksul toimuvatest kogu pere suunatud ohutusüritustest leiad lisainfot Elektrilevi kodulehelt elektrilevi.ee/ohutus. Sealtsamast saad ka näpunäited, mida ja kuidas lastele elektriohtudest rääkida.

Räägi lapsele elektirohtudest järgmist:

  • Hoia eemale kohtadest, mis on märgistatud elektriohu märgiga
  • Ära mängi elektriliinide juures
  • Ära torgi elektriseadmeid, pistikupesasid ega juhtmeid
  • Ära kasuta elektriseadmeid märgade kätega ega vee läheduses
  • Tulekahju korral ära kustuta mingil juhul voolu all olevat elektriseadet veega
  • Õues toimunud elektriõnnetuse korral ära lähene voolu all olevale kannatanule, vaid helista 112
  • Maha kukkunud elektriliinist hoia nii kaugele kui võimalik
  • Kukkunud juhtmest eemaldu vähemalt 20 sammu (8 meetri) kaugusele jalgu maapinnal lohistades neid teineteisest eemaldamata või hüppa rahulikult eemale ühel jalal või kaht jalga koos hoides. Igal juhul ei tohi liinist eemale kõndida või joosta, sest nii võib tekkida sammupinge.
  • Lahtistest alajaamade või elektrikappide ustest anna teada täiskasvanule